Bezpieczniej zasilaj swoje urządzenia, czyli jak chronić się przed porażeniami prądem elektrycznym.

wyłącznik różnicowoprądowy

Witaj ten poniedziałek jest technologicznie nietypowy, a zarazem potrzebny. Pomówmy trochę o bezpieczeństwie, prądzie elektrycznym i skutkach działania elektryczności w naszym organizmie.

Elektryczność stała się nieodzowną częścią naszego funkcjonowania. Nasz telefon, komputer, pralka, lodówka, klimatyzacja i coraz częściej samochód potrzebuje jej, aby spełniać swoją funkcjonalność.

Do czasu gdy wspomniane urządzenia funkcjonują bez zarzutu nie zastanawiamy się nad bezpieczeństwem ich działania. Przecież to nie jest takie trendy. Może, to za sprawą nieodpowiedniego przekazywania wiedzy z zakresu bezpieczeństwa w szkole, albo nudnych i monotonnych szkoleń BHP w pracy.

Chyba nie muszę zbytnio udowodnić Tobie, że słowo “bezpieczeństwo” już na samą myśl powoduje senność.

Wyobraź sobie teraz, że próbujesz otworzyć swoją metalową lodówkę, aby sięgnąć chłodny napój i orzeźwić swój organizm znudzony słowem “ spójrz wyżej”.

I nagle spotyka Cię niemiła niespodzianka. Czujesz bolący skurcz dłoni która nie pozwala oderwać dłoni od lodówki. Twoje ciało zaczyna drżeć a serce zaczyna przyspieszać niczym samochód wyścigowy na torze formuła jeden.

Tak już wiesz Twoja lodówka poczęstowała Cię nie tylko chłodnym napojem ale gorącym napięciem z instalacji elektrycznej. Nie była na tyle miła by cię poinformować, że izolacja elektryczna jej podzespołów się uszkodziła.

Zaraz a bezpieczniki!!!

Dlaczego nie zadziałały? przecież miały chronić przed takimi sytuacjami. No właśnie i tu istnieje pewne niedomówienie.

Bezpiecznik instalacyjny tak zwany nadprądowy, zabezpiecza obwody instalacji elektrycznej przed nadmiernym prądem jaki może w niej popłynąć.

Mianowicie każdy przewód pod wpływem prądu wydziela z siebie ciepło. Im większy jest prąd tym więcej tego ciepła się wydobywa z przewodu. Aby to zjawisko ograniczyć można zrobić dwie rzeczy. Albo ograniczyć prąd, lub zwiększyć przekrój przewodu.

Niestety powiększanie przewodu w nieskończoność mija się z celem, więc trzeba ograniczyć prąd. Stąd idea wyłącznika nadprądowego umożliwia on przepływ większego prądu przez dłuższy czas w instalacji zaprojektowanej na wytrzymałość prądu niższego.

Dlatego bezpieczniki w domu raczej zabezpieczają Twój dom przed pożarem instalacji, a nie chronią Twoje bezpieczeństwo.

300 mili Amper, to nie to samo co 16 Amper

My ludzie choć jesteśmy mini elektrowniami (nasz układ nerwowy stymulowany jest mikro elektrycznymi bodźcami) nie znosimy przepływu prądu przez nasz organizm w nadmiarze.

Nasze instalacje domowe, na przykładzie lodówki standardowo zabezpieczone są przed przepływem prądu powyżej 16 amper.

16 amper to równowartość 16000 mili Amper, a bezpieczny prąd który może działać na organizm człowieka to 150 miliAmper w czasie nie dłuższym niż 2 sekundy.

Widzisz? Jakim skutecznym zabezpieczeniem jest bezpiecznik w Twoim domu.

Ludzie!!! Stosujcie wyłączniki różnicowo-prądowe

Skutecznym rozwiązaniem jest wyłącznik różnicowoprądowy tak zwana różnicówka. To urządzenie nie tyle zabezpiecza obwód przed nadmiernym prądem a różnicą prądu jaki wpływa do zabezpieczonego urządzenia i prądu wypływającego z tego urządzenia.

Jeśli różnica prądu będzie większa niż 150 miliAmper, to urządzenie błyskawicznie zadziała wyłączając napięcie.

Teraz już wiesz, że jeśli Twoja lodówka nadzorowana była by też wyłącznikiem różnicowoprądowym, a nie tylko bezpiecznikiem nadprądowym.

To istnieje duże prawdopodobieństwo że bolesnej lambady nie zatańczyłabyś w sytuacji próby odtworzenia ów uszkodzonej lodówki.

Wielu bezpiecznych i świadomie użytkowanych instalacji elektrycznych Tobie życzę. Elektryczność to świetny wynalazek pod warunkiem świadomego korzystania z dobrodziejstw tego wynalazku.

Dodaj komentarz